Vezérlők

A Timer és a Progressbar vezérlőelem

Timer (Időzítő):       

Megadott idő elteltével mindig végrehajtja azt az  utasítássorozatot, amelyet a Tick eljárásban elhelyeztünk.

  • Enabled

  • Interval

A Tick eljárás akkor aktiválódik, amikor az Enabled tulajdonság True-ra vált. Az Interval érték beállításakor azt az időt kell megadnunk, amelynek elteltével végrehajtódik az időzítő Tick() eljárása mindaddig, amíg az időzítő Enabled tulajdonságát False-ra nem állítjuk.

Progressbar (Folyamatjelző):        

  • Maximum

  • Minimum

  • Value (Csak programból állítható.)

Feladat

Feladatok

  •  

    Helyezz egy progressbart és egy timert az űrlapra. A timernél az Interval tulajdonságot állítsd 10-re. A Tick eljárás lefutásakor a progressbar értékét mindig 1-gyel növeld mindaddig, amíg el nem éri a maximális értéket. Ekkor állítsd le a timert, és irasd ki a következő üzenetet a képernyőre: "A program betöltődött."

     

     

     

     

     

    A Start gombra való kattintáskor generáljunk két véletlenszámot 1 és 1000 között, és tegyük bele őket a bal oldali illetve a középső szövegdobozba majd helyezzük a fókuszt a harmadik szövegdobozra (Focus metódus), valamint aktiváljuk a timer tick eljárását, amely a progressbar Value értékét növeli mindaddig, amíg az el nem éri a maximális értéket. Ekkor jelenjen meg a következő üzenet: "Az idő lejárt. Az eredmény: ...", és állítsuk le a timer tick eljárását. A felhasználó feladata, hogy megoldja az összeadást és az eredményt a harmadik szövegdobozba írja, és kattintson a Kész gombra. A Kész gombra való kattintáskor állítsuk le a tick eljárást és vizsgáljuk meg, hogy helyes-e a megoldás. A vizsgálat eredményét jelenítsük meg egy üzenetablakban és töröljük a három szövegdobozban szereplő értékeket.

     

    Ha az eredmény szövegdobozban állva leütjük az Enter billentyűt, akkor ugyanazok az utasítások hajtódjanak végre, mintha a Kész gombra kattintanánk.

     

    bullet

     A program futása alatt mindvégig folyamatosan változzon az időt mutató label háttérszíne úgy, hogy az egyik színösszetevő értékét növeld 5-tel mindaddig, amíg az el nem éri a maximális értéket, ezután pedig csökkentsd öttel, amíg a minimális értékig nem jut, majd kezd előlről a növelést.

     
  •