Gif animáció

Az animációk készítését nagyon megkönnyítette az ehhez szüksége szoftverek hozzáférhetővé válása, de az egyes rajzfázisok elkészítése továbbra is elég munkaigényes feladat maradt. Szerencsére lehetőség van fényképek felhasználásra is.
A korszerű digitális fényképezőgépek egyik ritkábban használt funkciója a sorozatkép készítésének lehetősége. A sorozatkép segítségével könnyebben örökíthetjük meg a gyors lefolyású jelenségeket, és éppenséggel fotó-animáció készítését is megkönnyíti.
Képek „előfeldolgozása”
Attól függően, hogy milyen formátumú animációt tervezünk (animált GIF vagy Flash formátumot), képeink több-kevesebb előzetes módosítást igényelnek. Az animált GIF formátum esetében tulajdonképpen arról van szó, hogy egy GIF formátumú kép a fejléc részen kívül több képet is tartalmazhat, és képes ezek egymás utáni lejátszására.
A széles körben elterjedt és nagy népszerűségnek örvendő Macromedia Flash pedig eleve animációk elkészítésére való, a programmal gyártott swf kiterjesztésű animációk akár böngésző programmal, akár a saját Flash Player nevű ingyenes futtató állományával lejátszhatók.
Az előzetes módosítások két műveletet jelentenek: egyrészt a képeket át kell méretezni (lekicsinyíteni néhány megapixelről képernyőn is használható méretűre (néhány Kb) , másrészt a egyes programokhoz a JPG-eket a GIF-formátumra alakítani (GIF-animáció esetén).

 
A fapados GIF animációnkat egy nagyon egyszerű ingyenes programmal a JanSoft Movis13-al  készítjük.
Az animációhoz készítsünk két azonos méretű képet, majd az alábbi ábrának megfelelően nyissuk meg a programmal. Ezt követően a program már elkészíti az animációt . A képkockák közötti időtartam a az Options menü Frame Delay értékével szabályozható ezredmásodperces léptékben. Folyamatos animációhoz hozzá kell adni Set Loops parancsot is.

 

   
Házi feladat: készíts néhány fényképet egy égő gyertyáról, majd készíts belőle animációt !