E_2006_02
Az osztály költségvetése
A megoldás során vegye figyelembe a következőket!
• Amennyiben lehetséges, a megoldás során képletet, függvényt, hivatkozást használjon!
• A részfeladatok között van olyan, amely egy korábbi kérdés eredményét használja fel. Ha egy részfeladatot nem sikerült teljesen megoldania, használja a megoldását úgy, ahogy van, vagy számot adó kifejezés helyett írjon be „3000”-et vagy „30 000”-et, szöveg helyett pedig a „nem tudom” szavakat, és azzal dolgozzon tovább! Így ugyanis pontokat kaphat erre a részfeladatra is. Készítse el egy érettségiző osztály költségvetését! A bevetelek.txt fájl tartalmazza az osztálynévsort, az előző évi osztálypénz-maradványt, az idei bevételt (ilyen sorrendben), a kiadasok.txt pedig a személyenként várható kiadásokat.
1. Nyissa meg táblázatkezelő program segítségével a kiadasok.txt adatfájlt (tabulátorokkal tagolt szövegfájl)! Mentse a táblázatot a táblázatkezelő saját formátumában osztalypenz néven!
2. A munkalapot nevezze át „költségek” névre!
3. Készítsen tortadiagramot – az adott munkalapra, az adatok alá – a kiadások szemléltetésére! A jelmagyarázatban szerepeljen a kiadás megnevezése, a diagram címe pedig, „Költségek” legyen!
4. Nyissa meg táblázatkezelő program segítségével a bevetelek.txt adatfájlt (tabulátorokkal tagolt szövegfájl)! A munkalapot helyezze az osztalypenz munkafüzetbe, és nevezze át „bevételek” névre!
5. Szúrjon be egy sort az adatok elé, és azt a mintának megfelelő szövegekkel töltse fel!
6. A „Várható kiadás” alatt képlet segítségével jelenítse meg a „költségek” munkalapon szereplő kiadások összegét!
7. Összegezze a szeptemberi és októberi bevételeket oszlopaik alján!
8. Számolja ki a „bevételek” munkalapon a tanévben beadandó osztálypénz összegét havi bontásban, személyenként! (Április az utolsó hónap, amikor még szednek osztálypénzt.) Az így kapott pénzmennyiség százasokra kerekített legyen! Figyeljen arra, hogy márciusig minden hónapban azonos összeget kelljen fizetni egy diáknak (a még fizetendő összegnek körülbelül a hatodát)! A kerekítések miatt azonban áprilisban pontosan a még hátralévő összeget fizesse! A személyenkénti befizetések összegének egyeznie kell a várható kiadással! A kiadások módosításakor automatikusan számolódjon ki az új havi összeg!
9. Formázza a táblázatot a megadott mintának megfelelően! A táblázatban szereplő pénzöszszegek pénznem megadásával szerepeljenek! (Amennyiben az érték 0, automatikusan 0 Ft jelenjen meg!) A számított cellákban kék betűszínt használjon!